Jak odkamienić pralkę? Domowe sposoby i produkty do odkamieniania
Czy kiedykolwiek odkamieniałeś swoją pralkę? Jeśli nie, to prędzej czy później będziesz musiał się z tym zmierzyć. Twarda woda, a taką zazwyczaj mamy w naszych domach powoduje, że na częściach i powierzchniach mających z nią kontakt, szybko tworzy się kamień. Poza tym, stosowane detergenty także przyczyniają się do tworzenia osadów wewnątrz urządzeń. Lepiej nie czekać, aż osad wewnątrz pralki zrobi się wyjątkowo oporny i trudny do usunięcia. Najpierw jednak przeczytaj poniższy tekst. Podpowiadamy w nim, jak dbać o pralkę, by służyła Ci jak najdłużej oraz kompleksowo opisujemy proces odkamieniania z użyciem specjalnych dedykowanych do tego produktów oraz przy użyciu ekologicznych i tanich domowych sposobów.
Twarda czy miękka woda?
Na początku warto wiedzieć, jaka woda płynie w rurach w Twoim domu. Można zmierzyć to przy pomocy papierka lakmusowego albo z użyciem nieco dokładniejszego kropelkowego testera twardości wody. Twarda woda jest niemałym utrapieniem w gospodarstwach domowych. Przyspiesza powstawanie awarii w urządzeniach, przyczynia się do spadków przepływu i wydajności sprzętów oraz tworzy na powierzchniach nieestetyczne osady.
Aby zmniejszyć twardość wody warto zastosować specjalny filtr odkamieniający do pralki, którego zadaniem jest ochrona urządzenia i jego części przed osadzaniem się kamienia, co sprzyja dodatkowo mniejszemu zużyciu detergentów i większej efektywności prania. Można też zainstalować w domu centralny zmiękczacz wody, bardziej kosztowny, ale sprawiający, że w całej instalacji popłynie miękka woda.
Jednakże niezależnie od tego, czy posiadamy filtr zmiękczający wodę, czy nasza woda nie jest zbytnio twarda, warto systematycznie przeprowadzać proces odkamieniania pralki, gdyż już samo używanie środków piorących - proszków czy płynów może z czasem tworzyć osady na częściach urządzenia.
Jak sprawdzić, czy w pralce jest kamień?
Pierwszą widoczną oznaką może być osad na powierzchni bębna. Większe jego ilości można dostrzec na grzałce pralki - jeśli jest pokryta kamieniem, możesz mieć pewność, że znajdziesz go także w innych częściach Twojej pralki. Taki osad utrudnia urządzeniu podgrzewanie wody do wybranej temperatury, co przyczynia się bezpośrednio na ponoszenie większych wydatków na energię elektryczną.
Jeśli zauważyłeś zwiększenie głośności dźwięków wydawanych podczas pracy Twojego urządzenia, to także może być znak, że w pralce występuje kamień. Innym symptomem jest spadek skuteczności dopierania zabrudzeń oraz kawałki osadu, czyli kamienia z pralki na ubraniach.
Odkamienianie pralki automatycznej przy użyciu specjalnych środków
Oferta tego typu produktów jest bardzo szeroka - są dostępne w formie proszku, żelu lub płynu. Przy ich wyborze warto kierować się nie tylko swoimi preferencjami, ale też twardością wody i datą ostatniego odkamieniania. Niektóre z nich dodaje się cyklicznie do prania razem ze środkiem piorącym, inne stosuje tylko w razie mocnego zakamienienia, do pustych cykli prania. Aby nie zniszczyć ubrań i nie uszkodzić pralki, stosuj się do instrukcji producenta, umieszczanych na etykiecie produktów. W przypadku użycia silniejszych środków, pamiętaj, aby dokładnie oczyścić pralkę. Nastaw dwa lub trzy puste standardowe cykle prania z dodatkowym płukaniem, które powinny pozbyć się ewentualnych pozostałości po preparacie i kamieniu.
Jak odkamienić pralkę domowym sposobem?
Domowe sposoby mają tę niewątpliwą zaletę, że są dużo tańsze i zupełnie nieszkodliwe dla planety oraz dla naszego sprzętu. Kluczem jest tylko odpowiednie ich dozowanie oraz regularność stosowania. Jak okamienić pralkę skutecznie i zarazem dobrze - tak, aby jej nie uszkodzić?
Odkamienianie pralki octem
Biały ocet to uniwersalny środek czyszczący, ma działanie odkażające, usuwa pleśń i brud oraz wykazuje działanie niwelujące niewielkie osady z kamienia. Jest idealny do systematycznego czyszczenia wszelkich powierzchni.
Jak odkamienić pralkę octem? Wlej jedną jego szklankę do pojemnika na proszek. Włącz pusty cykl prania bez prania wstępnego i bez użycia innych detergentów. Najlepiej, żeby cykl był długi z dodatkowym płukaniem, a temperatura wody jak najwyższa - na przykład 90° C. Można też wlać ocet od razu do bębna pralki, ale trzeba użyć cała butelkę i włączyć krótki cykl prania, który należy zatrzymać na kilka godzin, kiedy zauważysz, że bęben napełnił się wodą. Po upływie tego czasu wznów pranie, po czym nastaw program płuczący.
Minusem tego sposobu dla niektórych może być intensywny zapach octu, który jednak z czasem wietrzeje. Wystarczy po zakończeniu programu na klika godzin otworzyć drzwiczki i uchylić szufladę na środki piorące.
Odkamienianie pralki kwaskiem cytrynowym
To prawdziwy pogromca kamienia, który dodatkowo pozwala pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza pralki. Wystarczy wlać pół szklanki kwasku do szufladki na proszek i wybrać program o temperaturze powyżej 60° C bez wsadu. Ten rodzaj środka okamieniającego nie wymaga uruchamiania kolejnego pustego prania.
Można też połączyć kwasek z octem, co zwiększy skuteczność odkamieniania - ich połączenie świetnie radzi sobie nie tylko z kamieniem, ale i z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Do bębna wlej dwie butelki octu i dwa opakowania kwasku, po czym uruchom program z bardzo wysoką temperaturą.
Odkamienianie pralki sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona dobrze sprawdza się w walce z kamieniem. Najczęściej używa się jej do czyszczenia zewnętrznych części pralki, jak uszczelki, dozownik na detergenty czy uchwyty na filtr. Do szufladki wsyp niepełną jej szklankę, pamiętaj tylko że musi się ona znaleźć w przegrodzie na proszek do prania. Nastaw program z temperaturą powyżej 60° stopni. Soda w połączeniu z ciepłą wodą tworzy aktywną pianę, która świetnie unosi kamień czy cząsteczki brudu z wszelkich powierzchni.
Teraz, kiedy już wiesz, jak wyczyścić pralkę z kamienia, możesz wypróbowywać powyższe sposoby i wybrać najlepszy z nich dla Ciebie. Środek do odkamieniania pralki będzie wyjątkowo skuteczny przy silnie zakamienionej pralce, natomiast domowe sposoby z powodzeniem sprawdzą się przy regularnym czyszczeniu pralki, chociaż niejednokrotnie świetnie usuwają także uporczywy kamień, nienadwyrężając tym samym portfela i zupełnie nieszkodząc środowisku.