Regularne czyszczenie i pielęgnacja butów nie tylko odświeża ich wygląd, ale też wpływa na to, jak długo posłuży nam dana para. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o posiadane obuwie. Najłatwiej byłoby zrobić to szybko, bez zbędnego zastanowienia, na przykład przy pomocy pralki. Jednakże trzeba wiedzieć, że tylko niektóre rodzaje butów nadają się do prania mechanicznego. Ta wiedza, zawarta w niniejszym artykule i wynikająca z niej odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwolą nam przez długi czas korzystać z zamszowego obuwia i tym samym zaoszczędzić trochę pieniędzy.

 

Czy zamszowe buty można prać w pralce?

Buty zamszowe to często wybierany rodzaj obuwia. Ładnie prezentują się na nogach, są efektowne i niezwykle eleganckie, ale równocześnie dość wymagające w kwestii pielęgnacji i czyszczenia.

 

Zamsz to jeden z najstarszych rodzajów skóry zwierzęcej. Może pochodzić od kóz, owiec, saren, czy jeleni. Jest miękki i przyjemny w dotyku, nie posiada licowego połyskliwego wykończenia, jak inne skórzane wyroby, przez co jest miększy i wyglądem przypomina meszek. Kiedy przejedziemy po jego powierzchni dłonią, możemy obserwować wyraźne smugi spowodowane zmianą kierunku ułożenia włosia. Zamsz szlifowany jest po stronie wewnętrznej czyli po stronie tzw. mizdry. Najpopularniejsza pośród zamszów jest ircha, czyli rodzaj wyprawionej cienkiej skóry.

 

Trzeba wiedzieć, że często spotykany dziś nubuk to nie tyle zamsz, co skóra naturalna delikatnie oszlifowana od strony lica, czyli tej wierzchniej warstwy. Charakteryzuje się matowym wyglądem oraz krótszymi i twardszymi włoskami niż te spotykane w produktach zamszowych. Buty zamszowe będą miały dłuższe, wyraźniejsze i bardziej połyskliwe włoski niż buty wykonane z nubuku.

 

Obecnie często spotyka się też buty z zamszu sztucznego, są bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Dodatkowo charakteryzują się znacznie mniejszymi kosztami produkcji. Ma to związek z zastosowaniem syntetycznego środka teflonowego, który skutecznie chroni powierzchnię tkaniny przed wnikaniem brudu, wody czy tłuszczu, przez co zachowuje ona swój elegancki wygląd na dłużej. Dużym plusem jest fakt, że sztuczny i naturalny zamsz są praktycznie nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka.

 

Jeśli zastanawiasz się, jak prać buty zamszowe w pralce, musimy Cię zmartwić - nie prać wcale. Materiały takie jak zamsz, skóra naturalna czy nawet eko skóra nie nadają się do mechanicznego prania. Nigdy nie powinniśmy ich wrzucać do pralki. Ich czyszczenie powinno się odbywać na sucho lub ewentualnie przy użyciu zbliżonej wodą z mydłem szmatki.

 

Jak czyścić zamszowe buty?

Obuwie z zamszu dość szybko się brudzi, a jego czyszczenie może przysporzyć trochę problemów. Po pierwsze należy wiedzieć, że zamsz źle toleruje wodę. A właściwie świetnie ją wchłania, co jest plusem wykorzystywanym w zamszowych wyrobach czyszczących np. okulary czy powierzchnie optyczne, a minusem jeśli mamy do czynienia z butami, które mogą być narażone na deszczową lub śnieżną aurę czy wilgoć w powietrzu. Buty zamszowe po kontakcie z wodą mogą zacząć się odbarwiać, zmienić kształt i stać się bardziej sztywne.

 

Jeżeli mimo tych trudności i pozornej niewdzięczności w czyszczeniu, nadal jesteśmy fanami obuwia wykonanego z zamszu, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne produkty do jego pielęgnacji, w szczoteczkę oraz specjalną gumkę. Bowiem inne produkty dedykowane skórze licowej mogą zniszczyć charakterystyczną fakturę zamszu.

 

1. Impregnacja

Przed pierwszym użyciem trzeba zaimpregnować zamszowe buty. To znacząco ułatwi ich czyszczenie w przyszłości oraz zapewni im ochronę przed wilgocią. Najlepiej od razu przy zakupie obuwia zaopatrzyć się w specjalny, dedykowany do niego produkt do impregnacji. Często te produkty mają formę sprayu, co świetnie sprawdza się w wypadku skór szorstkich, do jakich należy zamsz. Aby upewnić się, że wybrany impregnat nie zmieni koloru butów, należy wypróbować go na niewielkiej, mało widocznej powierzchni. Zamszowe buty wymagają dość regularnej impregnacji, szczególnie jesienią i zimą.

 

2. Czyszczenie

Obuwie zamszowe powinno się czyścić specjalną szczotką z miękkim włosiem, której zadaniem jest przeczesywanie drobnych włókien skóry i wyczesywanie spomiędzy nich brudu czy kurzu. Warto wyrobić sobie nawyk szczotkowania naszego obuwia wykonanego z zamszu po każdym ich przyjściu z dworu. To pozwala odświeżyć obuwie, wygładzić jego powierzchnię i szybko oczyścić je z piasku czy kurzu. Specjalne gumki do ścierania także świetnie sprawdzają się do czyszczenia butów zamszowych. Najlepiej radzą sobie z różnymi smugami i drobnymi plamami.

 

Tak wstępnie oczyszczony but można dodatkowo wyczyścić przy użyciu dedykowanych do zamszu preparatów. Na rynku znajdziemy wiele różnych specyfików przeznaczonych do czyszczenia produktów wykonanych z zamszu. Najczęściej mają postać pianek lub sprayów, które wnikają w strukturę materiału i świetnie radzą sobie tym samym z dużymi, głębszymi zabrudzeniami. Dodatkowo zapewniają zamszowi elastyczność, miękkość i podkreślają jego kolor. Należy pamiętać, że przed zastosowaniem preparatów czyszczących należy oczyścić buty z pyłu przy użyciu szczoteczki lub gumki.

 

3. Suszenie i znów impregnacja

Obuwie zamszowe równie źle jak pranie w pralce, znosi suszenie suszarką czy na kaloryferze. Z nadmiarem wilgoci w przemoczonych butach najlepiej poradzą sobie gazety włożone do ich wnętrza. Pamiętać należy, aby nie suszyć butów w bezpośrednim słońcu, gdyż ich kolor może spłowieć.

 

Po każdym dokładniejszym czyszczeniu powinno się impregnować zamszowe buty. Tylko tak, regularnie wykonując tę czynność możemy prawidłowo dbać o obuwie wykonane z tego materiału.

 

Zamsz to materiał, który znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle obuwniczym i modowym, ale również w przemyśle tapicerskim czy przy produkcji delikatnych ściereczek czyszczących. Mimo swojej pozornej delikatności i trudności, jakie może przysparzać jego pielęgnacja, jest to materiał niezwykle trwały. Za jego ekskluzywny wygląd i właściwości musimy odwdzięczyć się świadomym czyszczeniem i pielęgnacją. Jeśli będziemy o niego odpowiednio dbać, posłuży nam zdecydowanie dłużej niż jeden sezon.