Jak prać koc? W jakiej temperaturze? Dowiedz się wszystkiego o praniu koców z różnych materiałów!
Koc to taki element wyposażenia domu, bez którego wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie jesiennego czy zimowego wieczoru przed telewizorem albo z książką i kubkiem herbaty w ręce. Poza zapewnianiem nam ciepła może być także piękną częścią wnętrza - służyć za ozdobną narzutę czy też nadawać pomieszczeniom przytulnego charakteru.
Pranie koca w pralce - podstawowe zasady
Odpowiednie dbanie o koc sprawi, że będzie on nam służył przez długie lata i nie straci swoich walorów estetycznych. Jak prać koc? To zależy, z jakiego materiału został wykonany. Po pierwsze należy zapoznać się z metką produktu i stosować do umieszczonych na niej zaleceń prania. Jeżeli koc nie posiada metki warto przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji poszczególnych materiałów. Jak prać koc w pralce? Przy wkładaniu do bębna należy złożyć go w kostkę, co zapobiegnie powstawaniu ewentualnych zagnieceń. Niezależnie od materiału, z którego wykonano koc, do jego prania nie powinno się stosować żadnych silnych detergentów, wybielaczy czy zmiękczaczy, powinno się także unikać z korzystania z suszarki bębnowej i zdecydowanie zrezygnować z prasowania.
Rodzaje kocy i sposoby na ich pranie
Koce obecne w naszych domach produkowane są z przeróżnych materiałów. Każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami i tym samym innymi sposobami pielęgnacji.
Jak prać koc polarowy?
Polarowe koce są niezwykle popularne - za pewne za sprawą niewielkiej ceny, dobrych właściwości termicznych i nieskomplikowanej pielęgnacji. Przy ich praniu w pralce nie powinno się przekraczać 40° C oraz stosować zbyt mocnego wirowania. Dodatkowo można prać go w specjalnych detergentach do tego typu tkanin, które pozwalają zachować pierwotną miękkość polaru.
Jak prać koc z mikrofibry?
Koce z mikrofibry charakteryzują się niezwykłą miękkością i lekkością oraz dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Są puchate i szczególnie lubiane przez dzieci. W jakiej temperaturze prać koc z mikrofibry? Najlepiej przy jego praniu nie przekraczać temperatury 40° C oraz nie stosować żadnych płynów zmiękczających czy wybielaczy. Można prać go ręcznie lub w pralce, stosując program do delikatnych tkanin i niezbyt wysokie obroty przy wirowaniu.
Jak prać koc z poliestru?
Poliester być może nie kojarzy się zbyt dobrze, ale jeśli już mówi się o poliestrze z recyklingu spoglądamy na niego nieco przychylniejszym okiem. Poliester potrafi imitować inne materiały, będąc od nich znacznie tańszym i nie wymagając przy tym skomplikowanej pielęgnacji. Aby koc poliestrowy był miękki i jak najdłużej zachował swój pierwotny wygląd należy postępować z nim podobnie jak z kocem wykonanym z mikrofibry - prać w niższych temperaturach w programie do prania delikatnego na niskich obrotach wirowania.
Jak prać koc z wełny owczej?
Wełniane koce uważane są za niezwykle trwałe, oddychające i odporne na brudzenie się, pamiętać należy tylko, że wymagają specjalnego traktowania. Najlepszym sposobem na odświeżenie takiego koca będzie wietrzenie go na zewnątrz, zwłaszcza przy większej wilgotności powietrza, co pomoże odświeżyć i zregenerować jego włókna bez potrzeby prania.
Jeśli jednak konieczne jest wypranie wełnianego koca, można zrobić to na sucho w pralni chemicznej, co będzie dla niego najbezpieczniejsze lub uprać w rękach czy w pralce automatycznej. Do prania wełnianego koca w pralce wybierz program dedykowany wełnie lub program do prania delikatnego w 30° Celsjusza. Ważne przy tym, aby zrezygnować z opcji wirowania. Koc najlepiej złożyć w kostkę bądź harmonijkę i w takiej postaci wsadzić do bębna. Zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce należy używać specjalnych płynów do prania wełny z dodatkiem lanoliny i uważać, aby nie przekraczać temperatury wody wynoszącej 30° C oraz żeby nie moczyć takiego materiału zbyt długo. Do prania wełny nie stosuj odplamiaczy i wybielaczy.
Po zakończonym praniu, koc należy ostrożnie wyciągnąć i odsączyć z niego nadmiar wody, pamiętając aby go nie wyżymać i nie wykręcać. Koc wełniany należy suszyć na płasko bez dostępu do bezpośredniego silnego światła słonecznego czy źródła ciepła. Najpierw rozłóż go na ręczniku na podłodze i zwiń razem z nim w rulon, po czym lekko dociśnij. Możesz powtórzyć to jeszcze z drugim ręcznikiem. Następnie rozłóż koc na kolejnym ręczniku lub na płasko na suszarce. Wełnianych tkanin nie powinno wieszać się w pozycji pionowej, bo mokre włókna są bardzo podatne na rozciąganie. Najlepiej więc pranie takiego koca zaplanować na ciepły, wietrzny dzień.
Jak prać koc z merynosa?
Tutaj, podobnie jak przy kocu z wełny owczej wymagana jest szczególna pielęgnacja. Wełna merynosów jest niezwykle miękka, niegryząca i tym samym odpowiednia nawet dla najmniejszych dzieci. Ma świetne właściwości termoregulacyjne i samoczyszczące - w większości przypadków wystarczy taki koc wietrzyć i prać tylko w przypadku wyraźnych zabrudzeń.
Koc z wełny wielbłądziej - jak prać, aby go nie zniszczyć?
I tutaj pranie powinno być ostatecznością. Producenci tego typu kocy nie zalecają prania ich w pralce - można to zrobić na własną odpowiedzialność, stosując się do ogólnych zasad prania wełny. Lepiej będzie uprać koc z wełny wielbłądziej ręcznie z użyciem dedykowanego płynu do prania. Lepiej go nie ugniatać i nie ściskać, a jedynie co jakiś czas delikatnie przewracać w chłodnej wodzie. W ten sposób może moczyć się przez kilka godzin, po czym wodę z płynem należy wylać i ostrożnie wypłukać. Po paru minutach wylewamy wodę z płukania, po czym delikatnie odciskamy koc i rozkładamy do wyschnięcia na płasko.
Jak prać koc piknikowy?
Koce piknikowe zazwyczaj mogą być prane w pralce, jednak w delikatnym programie, na przykład do prania ręcznego. W ilu stopniach prać koc piknikowy? Ze względu na posiadaną przez niego warstwę izolacyjną temperatura wody powinna być niska - maksymalnie 30° C, a używane środki piorące możliwie jak najdelikatniejsze. Tego typu koc powinno się suszyć na płasko.
Jak prać koc elektryczny?
Koc elektryczny pozwala na szybkie ogrzanie się, kiedy dookoła panują duże mrozy. Jednak czy taki koc można prać w pralce? Można, ale przed przystąpieniem do prania należy odłączyć przewód zasilający od gniazda w kocu. Pranie powinno odbywać się w niskiej temperaturze - maksymalnie 30° C i na niskich obrotach bębna, bo tylko wtedy można mieć pewność, że taki koc nie ulegnie zniszczeniu. Najlepiej używać delikatnego detergentu i zastosować dodatkowy cykl płukania. Po zakończonym praniu należy rozłożyć go do suszenia na płasko z dala od źródeł ciepła i przed ponownym uruchomieniem koniecznie upewnić się, czy gniazdo koca zostało całkowicie wysuszone.
Nowe koce są niezwykle miękkie i efektowne, jednak wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji mogą te właściwości stracić. Dlatego tak istotne jest, aby przestrzegać zaleceń na metce i dostosować sposób prania oraz suszenia do rodzaju materiału, z którego wykonano dany koc. Tylko dzięki temu, będziemy się nim cieszyć przez długie lata.