Swą estetyką potrafią nadać stylu każdej łazience, a świeżością, miękkością i czystością zachęcić do odprężającej kąpieli. Bo czyż nie przyjemnie owinąć się w pachnący, mięciutki ręcznik tuż po błogim rozluźnieniu? Dlatego już od samego początku powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby jak najdłużej cieszyły nas idealnym wyglądem i komfortem użytkowania. Jak prać ręczniki, by były miękkie, czyste i chłonne?

 

Pranie ręczników - praktyczne wskazówki 

Niewiele osób wie, w jaki sposób prać ręczniki, aby na długo zachowały chłonność, estetyczny wygląd, świeży zapach i delikatność, czyli zestaw swoich najlepszych właściwości. 

 

Zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać ręczniki lub jaki program wybrać? A może nie jesteś pewna, jak często prać ręczniki? Praktyczne wskazówki zawarte poniżej rozwieją Twoje wątpliwości.

 

1. Jak prać nowe ręczniki?

Zacznijmy od początku. Właśnie kupiłaś nowe ręczniki w idealnie pasującym do wystroju łazienki kolorze i już nie możesz się doczekać ich użytkowej premiery. Nim jednak do niej dojdzie, powinnaś je wyprać! Pierwsze pranie ręczników jest ważnym elementem w procesie dalszego użytkowania, ponieważ zwiększa chłonność tkaniny i przyczynia się do zachowania jej żywych, wyrazistych kolorów. 


Pierwsze pranie usuwa też nadmiar barwnika oraz chemikaliów, które stosowane są w trakcie produkcji. Przed pierwszym praniem zaleca się ich moczenie w zimnej wodzie przez około 24 godziny. Proces ten jeszcze bardziej zwiększa ich chłonność. 

 

Temperatura prania nowych ręczników nie różni się od tej, w której należy prać je przez cały okres użytkowania. A w jakiej temperaturze należy prać ręczniki? Najlepiej korzystać ze wskazówek producenta umieszczonych na metce, ponieważ mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej z bawełny, frotte czy również mikrofibry - wtedy często wymagają odmiennego sposobu prania.

 

2. W imię kojącej miękkości. Jak prać ręczniki, żeby były miękkie?

Aby ręczniki zachowały swą puszystość i miękkość, należy je prać osobno, tzn. nie należy dokładać do prania odzieży czy bielizny. Zapobiega to zbiciu się włókien i zarazem wyklucza przenoszenie drobnych nitek na ubrania. Dodatkowo elementy odzieży, takie jak zamki błyskawiczne, guziki czy klamerki, mogą uszkodzić materiał.

 

Czy wiesz, dlaczego ręczniki po praniu są szorstkie?

 

Odpowiedź na to pytanie często tkwi również w niewłaściwym wypłukiwaniu tkaniny. Do prania ręczników lepiej używać płynów do prania chroniących kolor lub żeli niż proszków. Proszki gorzej się wypłukują, przez co ręczniki stają się szorstkie. Pamiętaj też o użyciu odpowiedniej ilości środka piorącego - zbyt duża jego ilość również może doprowadzić do niepełnego wypłukania, co jednoznaczne jest z utratą miękkości.

 

Należy też zwrócić uwagę na załadowanie bębna pralki - nie można wypełnić całego bębna - nie dość, że ręczniki nie zostaną właściwie wypłukane, to mogą też pozostać na nich zabrudzenia. Dodatkowo przeładowanie bębna pralki może doprowadzić do uszkodzenia lub nawet zniszczenia sprzętu piorącego. Piorąc ręczniki, zapełniaj więc bęben pralki tylko do połowy.

 

Kliknij poniższe zdjęcie i sprawdź ofertę płynu do płukania Milove!

płyn do płukania tkanin

 

3. W jakiej temperaturze lub na jakim programie prać ręczniki?

Niektóre modele pralek posiadają specjalny program do prania ręczników. Jeśli jednak pralka nie ma takiej funkcji, zaleca się ich pranie w możliwie najwyższej temperaturze wskazanej na metce. W ilu stopniach prać ręczniki? Zwykle jest to 60 stopni, a w przypadku ręczników wykonanych z mikrofibry - 40 stopni. 

 

Można spotkać się z przekonaniem, że białe ręczniki można prać w znacznie wyższych temperaturach, gdyż nie ma ryzyka wypłukiwania barwnika. Jednak pranie ręczników w 90 stopniach może doprowadzić do zniszczenia materiału oraz utraty ich miękkości. Warto więc trzymać się zaleceń producenta. 

 

4. Jak często prać ręczniki?

Częstotliwość prania ręczników zależy od intensywności ich używania oraz od ilości pary wodnej w łazience. Wilgoć sprzyja mnożeniu się bakterii i drobnoustrojów, które mogą zostać przeniesione na skórę, a ze skóry do organizmu człowieka. Zwykle zaleca się pranie ręczników dwa razy w tygodniu. 

 

Tutaj pojawia się kolejne, często zadawane pytanie: jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały? Czasem nawet po wypraniu nadal odczuwalny jest nieświeży zapach. Zwykle przyczyną jest wrzucanie mokrej tkaniny do kosza na brudną odzież lub pozostawienie zwiniętego, wilgotnego ręcznika w zaparowanej łazience. Lepiej pamiętać o odpowiednim ich suszeniu po praniu oraz o rozwieszeniu ich w przewiewnym pomieszczeniu po każdym użyciu.

 

5. Już wiesz, jak prać ręczniki. Ale czy wiesz, jak je suszyć?

Suszenie ręczników to ostatni i bardzo istotny etap ich prania. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie automatycznej suszarki bębnowej, dzięki której ręczniki dłużej utrzymują miękkość, puszystość i chłonność.

 

Jeśli jednak nie dysponujesz takim sprzętem, zawieś je najlepiej na zewnątrz, na świeżym powietrzu. Pamiętaj o równomiernym ułożeniu ręcznika podczas rozwieszania, nie składaj go ani nie zawieszaj na haczyku. Wybieraj miejsce zacienione, co pozwoli Ci z jednej strony uniknąć płowienia materiału, a z drugiej - utrzymać miękkość ręczników na dłużej.