Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby i produkty ułatwiające mycie pralki
Kiedy zaczynasz obserwować, że pralka coraz mniej skutecznie radzi sobie z zabrudzeniami, mimo że nie zmieniałeś środka ani sposobu prania ubrań; jeśli dobiega z niej nieprzyjemny zapach i obserwujesz wewnątrz obecność osadu czy kamienia - wiedz, że pora na gruntowne czyszczenie pralki. Brudna pralka nie tylko może niszczyć tkaniny, ale i sama jest też bardziej narażona na popsucie. Jak wyczyścić pralkę, aby zrobić to zarówno bezpiecznie, jak i skutecznie, najlepiej bez uciekania się do silnych detergentów i ponoszenia dodatkowych kosztów? Na te i inne pytania związane z czyszczeniem pralek odpowiadamy kompleksowo w poniższym artykule.
Jak często należy czyścić pralkę?
To zależy od kilku czynników - po pierwsze jak często z niej korzystasz, jaką masz wodę w domu i czy przy twardej wodzie zainstalowałeś filtr zmiękczający. Twarda woda to taka, która zawiera wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu, które to po podgrzaniu mają tendencje do tworzenia osadu - tzw. kamienia. Generalnie im wyższa temperatura wody, tym więcej kamienia może się osadzać na powierzchniach mających z nią styczność.
Istotne więc jest także to, w jakiej temperaturze zazwyczaj pierzesz, jak długie są programy piorące oraz jakich środków i w jakiej ilości najczęściej używasz. Przesadzanie ze środkami piorącymi oraz wybieranie krótkich cykli prania, które nie są w stanie dobrze wypłukać detergentów, przyczyniają się do ich zalegania we wnętrzu urządzenia.
Dobrym momentem na czyszczenie jest zazwyczaj ten, kiedy otwierając pralkę, poczujesz z wewnątrz nieprzyjemny zapach, ale najlepiej robić to regularnie - raz na 1 lub 2 miesiące.
Domowe sposoby na czystą pralkę
W każdym domu powinny znaleźć się trzy w pełni ekologiczne środki, którymi można z powodzeniem wyczyścić nie tylko pralkę, ale i poradzić sobie z wieloma różnymi rodzajami zabrudzeń. Poza domowymi sposobami, można używać także specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia pralek, a w cięższych przypadkach wybielaczy czy środków grzybobójczych, my jednak koncentrujemy się głównie na domowych, niedrogich i w pełni bezpiecznych sposobach czyszczenia.
- Ocet - jak wyczyścić pralkę octem? - Należy wlać do przegrody na proszek 3/4 szklanki octu i nastawić puste pranie najlepiej w temperaturze 90° Celsjusza. Ocet dezynfekuje i świetnie radzi sobie w walce z uporczywym kamieniem, który pojawia się na wielu domowych urządzeniach.
- Ocet będzie też pierwszym krokiem, kiedy szukasz sposobu, jak wyczyścić pralkę z pleśni. Po jednym pustym praniu z octem, uruchom drugie, tym razem z dodatkiem wybielacza i trzecie bez dodatku żadnych środków. Oprócz tego należy wyczyścić z pomocą octu lub środka grzybobójczego także inne części pralki, jak szuflada na detergenty, wszelkie filtry czy uszczelki.
- Soda - jak wyczyścić pralkę sodą? Do przegrody na proszek należy wsypać sodę do 3/4 jego pojemności i nastawić pustą pralkę na program piorący w temperaturze 90° Celsjusza. Soda dzięki właściwościom żrącym świetnie czyści różnego rodzaju zabrudzenia, dodatkowo jest w stanie pochłaniać nieprzyjemne zapachy i neutralizować kwasy. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę z nieprzyjemnego zapachu, w pierwszej kolejności zastosuj sodę.
- Kwasek cytrynowy - jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym? Do przegrody na proszek należy wsypać 1/3 do pół szklanki kwasku i nastawić program prania w 90°. Kwasek jest skuteczny w usuwaniu pleśni, rdzy, kamienia czy innych osadów wapiennych, ale konieczne jest rozpuszczenie go w wodzie, aby nie uszkodził czyszczonej powierzchni.
Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę octem i sodą i że ten sposób lepiej upora się z wszelkimi zanieczyszczeniami, jesteś w błędzie. Nie mieszaj tych dwóch substancji - ich połączenie tworzy może widowiskową pianę, ale nic więcej. Ocet i soda mają przeciwstawne właściwości, które wzajemnie się niwelują, więc taka mieszanka nie będzie skutecznie czyścić, a przynajmniej mniej skutecznie niż roztwór sody lub octu stosowane osobno.
Podobnie sprawa ma się z mieszanką sody i kwasku. Kiedy szukasz sposobu, jak wyczyścić pralkę sodą i kwaskiem cytrynowym, lepiej zastosuj je oddzielnie i wybierz ten środek, który lepiej sprawdza się u Ciebie. Reakcja sody z kwaskiem zobojętnia ich działanie, przez co nie są już tak skuteczne. Jeśli chcesz koniecznie zastosować jakaś mieszankę, lepszym sposobem będzie połączyć razem ze sobą dwie substancje o kwaśnym pH - czyli ocet i kwasek.
Jak wyczyścić bęben pralki?
Do pustego bębna wlej 2-3 litry octu i dosyp 2 opakowania kwasku cytrynowego (około 40 gramów), po czym nastaw pełen cykl prania w najwyższej temperaturze. To prosty sposób dla tych, którzy zastanawiają się, jak umyć pralkę, aby służyła nam jak najdłużej.
Jak wyczyścić szufladę na proszek w pralce?
Szufladkę należy wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Z silnymi zabrudzeniami poradzi sobie natomiast mieszanka wody z łagodnym detergentem oraz szczoteczka do zębów, która doczyści wszelkie zakamarki. Należy tylko pamiętać, aby takie czyszczenie przeprowadzać regularnie, wtedy zajmie to tylko krótką chwilę.
Uszczelka w pralce - jak o nią dbać?
Jak wyczyścić gumy w pralce umiejscowione wokół drzwiczek, czyli tzw. kołnierz (fartuch) pralki? To miejsce, o którym często zapominamy podczas codziennej eksploatacji urządzenia, a tam właśnie lubi gromadzić się szlam będący pozostałością między innymi po środkach zmiękczających, brudzie oraz włosach czy sierści zwierząt. Zbierające się tam zanieczyszczenia często są głównym powodem nieprzyjemnego zapachu. Kiedy zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę ze szlamu, najpierw posyp zabrudzone miejsca sodą, a potem spryskaj octem - to jeden z nielicznych momentów, kiedy warto zastosować je razem. Ich wspólna reakcja spowoduje odrywanie cząsteczek brudu z gumowej uszczelki, choć nie będzie skutecznie go rozpuszczała. Tu trzeba już posłużyć się szczoteczką do zębów i gąbką, którymi zbierzesz brud. Potem przetrzyj czyszczone miejsca czystą ściereczką zwilżoną w wodzie, po czym wytrzyj je do sucha.
Oprócz tego pamiętaj, aby nie przetrzymywać mokrego prania w bębnie i otwierać drzwiczki pralki po każdym praniu tak, aby wnętrze mogło dobrze wyschnąć - wilgotne środowisko sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii i grzybów.
Jak wyczyścić filtry w pralce?
Nie zapominaj o filtrach urządzenia - zatkane i brudne mogą doprowadzić do jego popsucia i zalać wodą łazienkę. Jak więc wyczyścić filtry? Wyjmij je (najczęściej znajdują się z przodu pralki) i usuń wszelkie zebrane przez nie elementy jak włosy, monety, resztki papieru itp. Następnie wypłucz pod bieżącą wodą i włóż z powrotem.
Jak wyczyścić pralkę otwieraną od góry?
Tutaj wszystkie wyżej zaproponowane sposoby także mają zastosowanie - czyścimy bęben, pojemnik na detergenty, filtry i uszczelki. Jeśli nie wiesz, gdzie zlokalizowane są poszczególne elementy w Twojej pralce, zajrzyj do jej instrukcji obsługi.
Te proste, przyjazne środowisku i niedrogie sposoby na czyszczenie skutecznie usuną kamień i zabrudzenia z wnętrza i poszczególnych części pralki. Pamiętać należy tylko o odpowiednim oraz regularnym ich stosowaniu, a nasza pralka będzie służyła nam przez długie lata.