Pranie to nie jest może zbytnio lubiana czynność, nawet z ogromnym ułatwieniem, jakie przyniosły nam pralki automatyczne, a stosunkowo niedawno także suszarki bębnowe. Niezależnie od tego, czy mamy dużą rodzinę i codziennie wielką górę zabrudzonych ubrań w koszu na bieliznę, czy też jesteśmy minimalistami w kwestii posiadania oraz prania ubrań, musimy się zgodzić co do jednego - każdy czasem musi coś wyprać.

 

Płyn do prania to coraz popularniejszy środek wykorzystywany do czyszczenia tekstyliów. Przemawiają za nim proste dozowanie, wydajność, uniwersalność zastosowania oraz łatwość rozpuszczania się w wodzie, a co za tym idzie wnikania we włókna tkanin i dopierania wielu różnych zabrudzeń. Używając płynu do prania możemy mieć pewność, że wewnątrz pralki i na ciemnych ubraniach nie zostaną nieestetyczne ślady, jak to czasem dzieje przy stosowaniu proszków.

 

Płyny do prania - rodzaje

Producenci oferują różne rodzaje płynów do prania, najczęściej można spotkać się z osobnymi płynami do białych ubrań oraz do kolorów. Czasami jeszcze dostępne są płyny dedykowane ciemnym tkaninom. Dodatkowo na rynku znajdziemy specjalne płyny do prania wełny, jedwabiu i delikatnych tkanin oraz takie, które z powodzeniem można stosować do prania ubranek dziecięcych czy ubrań alergika.

 

Płyn do prania - jak używać?

Każda pralka posiada szufladę na detergenty z dwiema lub trzema przegrodami. W zależności od rodzaju urządzenia, szufladka ta może wyglądać inaczej, być umieszczona poziomo lub pionowo, na przykład w pralce ładowanej od góry, jednak obecne wewnątrz lub na zewnątrz niej symbole zawsze znaczą to samo.

 

Najczęściej spotkamy się z 3 przegrodami: ze znaczkiem kwiatka, znakiem I i znakiem II. Symbol kwiatka oznacza miejsce, gdzie należy wlać płyn zmiękczający (inaczej płyn do płukania), I to pranie wstępne, a II to pranie zasadnicze. Prawidłowe dozowanie danego detergentu i umieszczanie go we właściwej przegrodzie jest ważne - od tego zależy, czy ubrania lub inne tekstylia dobrze się wypiorą. Pralki są zaprogramowane tak, aby w odpowiednim cyklu prania pobierać detergenty z konkretnych przegródek.

 

Gdzie wlewać płyn do prania?

Płyn do prania można wlać do dwóch miejsc w szufladzie - tych przeznaczonych do prania, czy to wstępnego, czy zasadniczego. Jednak nie każdy program naszej pralki będzie obejmował pranie wstępne. Takie czyszczenie jest stosowane do długich cykli piorących i do mocno zabrudzonej odzieży. Najczęściej stosuje się tylko jedno pranie zasadnicze, kiedy to należy wlać detergent do przegródki z symbolem II.

 

Czasami producenci płynów do prania dopuszczają możliwość włożenia detergentu od razu do bębna, w specjalnym dozowniku - kubeczku czy nakrętce dołączanym do produktu. Wiele osób zauważa, że ten sposób może dawać lepsze efekty prania.

 

Ile wlewać płynu do prania?

Najprostszą odpowiedzią jest - lepiej mniej, niż za wiele. Wlewając zbyt dużo płynu do prania, możemy zaszkodzić zarówno naszym ubraniom, jak i samej pralce. Ile więc wlewać, aby ubrania się dopierały, a płynny detergent dobrze się z nich wypłukiwał?

 

Po pierwsze zawsze należy zapoznawać się z zaleceniami producenta co do dozowania produktu. Na rynku jest obecnych wiele różnych płynów piorących, każdy może mieć nieco inny skład i konsystencję. Dobrą praktyką jest stosowanie dokładnie takiej ilości, jaka jest podana na opakowaniu lub mniejszej, aby stopniowo znaleźć swoją idealną proporcję.

 

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na to, co zaleca producent w instrukcji obsługi naszej pralki. Nowoczesne pralki mają wiele zaawansowanych funkcji do dopierania zabrudzeń i są wydajniejsze, niż pralki naszych mam. Niektóre z nich nawet same zajmują się dozowaniem detergentów, zabierając nam ten problem z głowy. Ich czujniki analizują między innymi załadunek, stopień zabrudzenia, rodzaje tkanin czy też twardość wody i same decydują, ile dobrać sobie środka piorącego z dodanej wcześniej jego większej miary.

 

Na odpowiedni dobór ilości płynu do prania wpływa więc także to, czy pierzemy pełny wsad, czy też bęben nie został w pełni załadowany, jak również stopień twardości wody w rurach. Co do pierwszej kwestii - mniej ubrań oznacza mniej płynu do prania aby je dobrze wyprać. Twarda woda zaś może znacząco wpłynąć na wydajność prania, bo potrzebuje więcej detergentu, aby dobrze dopierać tekstylia. Jeśli nie wiemy, jak sytuacja wygląda u nas, można kupić niedrogi test, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Z twardą wodą można poradzić sobie poprzez zamontowanie specjalnego filtra czy też centralnego zmiękczacza wody w całym domu.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze płynu do prania?

Pierwszą kwestią, jest przeznaczenie płynu - co zamierzamy w nim prać oraz, czy pierzemy tylko w pralce, czy też czasem pierzemy coś ręcznie. Bardzo istotną rzeczą jest wydajność środka piorącego oraz koszt jednego prania zrobionego z jego użyciem. Im więcej takich prań można wykonać, tym produkt jest lepszy i działa skuteczniej.

 

Zastanawiając się nad wyborem najlepszego płynu do prania, warto prześledzić opinie o poszczególnych produktach w Internecie, podpytać rodzinę i znajomych, co się u nich sprawdza i skonfrontować te informacje ze sobą. Pamiętaj jednak, że nie zawsze to, co jest skuteczne u kogoś, dobrze sprawdzi się u Ciebie. Wiele zależy od tego, jaką mamy wodę, czy nie jest twarda, czy mamy starszy, czy też nowszy model pralki oraz jakie tkaniny przeważają w naszych szafach.