Pranie butów w pralce może zaoszczędzić czas i ułatwić proces czyszczenia obuwia. Pralka niejednokrotnie lepiej poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, których ciężko pozbyć się samemu. Jednak trzeba wiedzieć, że tylko niektóre rodzaje obuwia nadają się do włożenia do bębna. O tym, jak dobrze i bezpiecznie wyprać mechanicznie lub czyścić ręcznie buty oraz jak je prawidłowo suszyć dowiesz się w poniższym artykule.

 

Czy można prać buty w pralce?

Jakie buty nadają się do prania w pralce, a jakie musimy czyścić ręcznie? Generalnie obuwie lepiej jest czyścić ręcznie przy użyciu jak najdelikatniejszych środków. Przed czyszczeniem powinieneś sprawdzić, co jest napisane na metce wewnątrz obuwia. Dzięki przestrzeganiu zasad czyszczenia i konserwacji nie odbierasz sobie możliwości skorzystania z reklamacji. To istotne, gdyż niektórzy producenci zastrzegają sobie prawo do jej odmowy, jeżeli buty były czyszczone w pralce.

 

W przypadku braku informacji od producenta na metce o tym, czy można prać buty w pralce, po pierwsze kieruj się zdrowym rozsądkiem oraz poniższymi zasadami.

 

Jakie buty można prać w pralce?

Pranie automatyczne co do zasady nie powinno zaszkodzić naszym trampkom, tenisówkom i sportowym butom na płaskiej podeszwie. Buty, które dobrze zniosą takie pranie to te wykonane z materiałów tekstylnych - naturalnych i syntetycznych, szczególnie szyte, nieklejone.

 

Nie oznacza to, że żadnych butów klejonych nie upierzemy w pralce - i tu należy sprawdzić, co zaleca nam producent na metce. Ważne, aby podeszwa nie była skórzana, tylko gumowa, gdyż skóra pod wpływem wody się zniekształca, może zmienić kolor, a nawet zacząć przemakać.

 

Jakich butów nie można prać w pralce?

Dużo większa niż powyższa, jest niestety lista obuwia, którego nie można prać w pralce automatycznej. Zanim wrzucisz buty do bębna pralki, musisz wiedzieć, że do prania w pralce zdecydowanie nie nadają się:

 

  • Buty zamszowe - zamsz i nubuk to bardzo delikatne, podatne na uszkodzenia materiały, których w ogóle nie należy moczyć. Do ich czyszczenia używaj dedykowanych produktów, a jeśli ich nie masz to postaraj się wyczyścić buty na sucho przy pomocy miękkiej szczoteczki czy ręcznika frotte.
  • Buty skórzane - naturalna skóra licowa oraz skóra ekologiczna także nie lubią wody. Do ich czyszczenia używaj miękkiej szmatki i przeznaczonych do czyszczenia skóry preparatów lub ewentualnie roztworu wody z mydłem. Nie zapominaj także o pastowaniu, które znacząco wydłuża żywotność takich butów.
  • Buty na obcasie - obcasy mogą spowodować uszkodzenia bębna pralki, dlatego takie obuwie kategorycznie nie nadaje się do prania w pralce.
  • Buty klejone - wysoka temperatura wody może spowodować rozluźnienie klejonych części, przez co na butach pojawią się żółte zacieki, a but może się rozkleić.
  • Espadryle - mimo że to buty materiałowe, ich podeszwa wykonana jest ze sznurka, który pod wpływem wody oraz detergentu może się uszkadzać.
  • Buty z klejonymi zdobieniami - zdobienia takie, jak cekiny, nity czy łańcuchy są narażone na odklejenie w trakcie prania w pralce, a dodatkowo mogą doprowadzić do uszkodzenia bębna.
  • Buty pokryte satyną lub atłasem - najlepiej do czyszczenia obuwia z tak delikatnymi materiałami sprawdzi się jedynie wilgotna miękka ściereczka lub szczoteczka.
  • Buty trekkingowe z membraną - buty górskie, czy do biegania, które posiadają specjalną membranę zdecydowanie nie nadają się do prania w pralce. Charakteryzują się dużą wodoodpornością i oddychalnością, a do ich czyszczenia oraz konserwacji należy używać tylko dedykowanych środków i impregnatów.

 

Czy pranie butów szkodzi pralce?

Przeprowadzone nieumiejętnie, bez odpowiedniego przygotowania pranie obuwia może nie tylko zniszczyć nasze buty, ale i uszkodzić bęben pralki. Z tego względu należy oczyścić ręcznie buty z większych zabrudzeń - błota, gliny, kamieni i piasku, które mogłyby zabrudzić bądź uszkodzić pralkę.

 

Dobrze też wraz z butami do pralki włożyć koc lub ręcznik, który zminimalizuje ich obijanie się o bęben i zabezpieczy pralkę przed ewentualnymi uszkodzeniami.

 

Jak prać buty w pralce - najważniejsze zasady:

  1. Zanim przystąpisz do prania, poczekaj aż mokre czy zabłocone buty wyschną. Wiele zabrudzeń da się usunąć na sucho z pomocą niewielkiej szczoteczki i może okazać się, że pranie w pralce nie będzie wcale konieczne.
  2. Oczyść buty z większych zabrudzeń, szczególnie dokładnie umyj podeszwy.
  3. Przed włożeniem obuwia do bębna wyjmij wszystkie sznurówki oraz jeśli to możliwe - także wkładki. Jeśli zostawisz sznurowadła w oczkach, buty mogą nie zostać dokładnie doprane. Sznurówki i wkładki wypierz ręcznie, wcześniej namaczając je w ciepłej wodzie z mydłem lub proszkiem do prania.
  4. Najlepiej włóż obuwie do worka do prania. Dzięki temu buty będą dodatkowo zabezpieczone. Jeśli nie masz takiego worka, możesz użyć np. poszewek na poduszki.
  5. W celu zabezpieczenia pralki - razem z butami włóż do bębna ręczniki, koce czy ścierki.

 

W czym prać buty?

Do prania obuwia używaj delikatnych środków piorących i koniecznie zrezygnuj z użycia płynu zmiękczającego. Taki detergent źle wpływa na buty i może doprowadzić do ich zniekształcenia.

 

Pranie butów w pralce - jaki program wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać buty, zrezygnuj z wyższych wartości. Zbyt wysoka temperatura może rozpuścić klej czy przyczynić się do powstania zacieków na cholewach. Najlepiej zdecyduj się na delikatny i krótki program prania w temperaturze 30 lub maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Już 30 stopni powinno wystarczyć, żeby pozbyć się zabrudzeń. Pomiń także wirowanie, gdyż mogłoby ono zniekształcić buty.

 

Jak prać buty sportowe?

Buty sportowe, takie jak adidasy czy trampki, które możesz uprać w pralce w pierwszej kolejności oczyść z większych zabrudzeń, a potem postępuj jak w instrukcji powyżej: wyjmij z nich sznurówki i wkładki, a buty włóż do worka do prania i upierz w delikatnym programie.

 

Buty sportowe, w przypadku których producent nie zaleca prania mechanicznego wyczyść ręcznie - o tym jak to zrobić, przeczytasz na końcu tego artykułu.

 

Ile par butów można prać w pralce?

Jednocześnie możesz prać kilka par butów, pod warunkiem tylko, że są w podobnym kolorze. Nie mieszaj jasnego obuwia z ciemnym. Najlepiej każdy but prać w oddzielnym worku do prania.

 

Jak suszyć buty po praniu?

Najczęściej producenci zalecają, aby pozostawić mokre buty do całkowitego wyschnięcia bez narażania ich na silne oddziaływanie termiczne, np. poprzez suszenie na kaloryferze lub w bezpośrednim nasłonecznieniu. Ponieważ takie buty nie zostały wywirowane i mają w sobie dużo wody, możesz do środka włożyć gazetę lub ręcznik papierowy, które wchłoną większość wilgoci i pomogą zachować kształt butów.

 

Jak czyścić buty, które nie nadają się do prania w pralce?

Buty z płótna czy tkanin syntetycznych z gumową podeszwą, których nie możemy wyprać w pralce włóż do miski z roztworem ciepłej wody i proszku do prania i zostaw na około 30 minut do namoczenia. Później delikatnie wyszoruj je szczotką. Zacznij od podeszwy i języka, na którym często pojawiają się plamy od sznurówek, a potem przejdź do czyszczenia cholewki - szczególnie najbardziej brudzących się w butach czubków i zapiętków. Wypłucz je w letniej wodzie i pozostaw w przewiewnym miejscu do wyschnięcia.

 

Pranie butów w pralce nie jest wcale skomplikowane. Trzeba tylko pamiętać o powyższych zasadach, a nasze obuwie będzie czyste i zachowa swój kształt i kolor. W przypadku wątpliwości, jak prać buty, lepiej zrezygnować z prania mechanicznego na rzecz prania ręcznego.