Nadeszła jesień, a wraz z nią chłodne dni. Mimo że w ciągu dnia słońce potrafi nas jeszcze rozpieszczać swoimi promieniami, to kiedy tylko zajdzie, odczuwamy przenikliwe zimno.
Jesień to czas, kiedy „przepraszamy się” z naszymi ciepłymi kurtkami, które do tej pory schowane były gdzieś głęboko w szafie. Często bywa tak, że zanim otulą nas one przed chłodem, należałoby je odświeżyć. Rozróżniamy kilka rodzajów kurtek. Materiały, z których są wykonane, wymagają dedykowanych im form czyszczenia. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie:

 

Jak odświeżyć kurtkę, aby jej nie zniszczyć?

 

 

KURTKI PUCHOWE

Kurtki puchowe, to jedne z najbardziej przez nas lubianych okryć wierzchnich. Cenimy je za lekkość, utrzymywanie ciepła i komfort noszenia. Kurtki puchowe często nie są tanie, dlatego też musimy zwrócić szczególną uwagę, aby przy odświeżaniu ich nie zniszczyć. Przed decyzją o samodzielnym ich czyszczeniu, warto sprawdzić zalecenia producenta na dołączonej do kurtki metce. Kiedy upewnimy się, iż nie ma przeciwwskazań do prania w pralce musimy zastosować się do poniższych wskazówek:

 

  • Kurtkę pierzemy indywidualnie, bez towarzystwa innej garderoby.
     
  • Dopuszczalna temperatura to 30-40 stopni, przy użyciu programu puch, wełna lub tkaniny delikatne. Ważne jest też ustawienie liczby obrotów na 400-500.
     
  • Warto, jeśli jest taka możliwość, nastawić dodatkowy program do płukania
     
  • Aby podczas procesu prania, puch był cały czas rozbijany, wrzućmy do bębna 2-3 piłeczki tenisowe lub przystosowane do tego zadania piłeczki, które można zakupić w drogeriach.
     
  • Do prania puchu używajmy delikatnych detergentów. Polecamy produkty z linii #Milove, przeznaczone do prania i płukania.
     

 

Bardzo ważnym etapem w praniu puchowej kurtki, jest proces suszenia. W tym wypadku także czytamy informacje zawarte na metce. Jeśli jest możliwość suszenia w suszarce bębnowej, a my jesteśmy szczęśliwymi jej posiadaczami, to już tylko krok do efektu finalnego. Należy pamiętać, aby cykl suszenia był wydłużony, temperatura dostosowana do suszenia puchu, a często w suszarkach jest dostępna taka opcja.

 

Kiedy nie mamy możliwości skorzystania z suszarki elektrycznej musimy bardziej się przyłożyć, aby końcowy efekt był dla nas zadowalający. Na pewno nie możemy wypranej kurtki powiesić na wieszaku, gdyż puch opadnie i się zbije w nieregularne kulki, które trudno będzie rozbić. Nie kładziemy też kurtek na grzejniku, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury struktura puchu ulegnie uszkodzeniu. Jedynym sposobem na poprawne wysuszenie kurtki jest kilkukrotne nią wstrząśnięcie i rozłożenie na ręczniku, na płaskiej powierzchni. Należy pamiętać, aby co jakiś czas palcami delikatnie rozbijać puch. Niestety, w przypadku procesu suszenia kurtki puchowej, musimy uzbroić się w cierpliwość. Niedoschnięty puch jest podatny na pleśń, dlatego, aby osiągnąć zadowalający nas efekt i dalej cieszyć się naszą, ciepłą puchową kurteczką, musimy procesowi suszenia poświęcić odpowiedni czas.

 

 

KURTKI PIKOWANE

Kurtki pikowane doskonale odnajdują się w okresie jesienno-zimowym. Są bardziej odporne na opady aniżeli ich odpowiednik z wkładem puchowym. Kurtki pikowane zazwyczaj są wypełnione włóknami sztucznymi, co powoduje szybkie schnięcie. Ich wierzchnia warstwa często jest wykonana z impregnowanego materiału.

Pranie kurtek z syntetycznym wypełnieniem jest znacznie prostsze niż pranie puchu. Nie oznacza to jednak tego, aby nie zwracać uwagi na zalecenia producenta zawarte na metce. Jeśli nie ma szczególnych wytycznych, możemy rozpocząć proces czyszczenia.

 

  • Kurtkę wkładamy do pralki, pamiętając przy tym, aby zabezpieczyć zamki błyskawiczne po prostu je zapinając. Dobrze jest ją odwrócić na drugą stronę, aby zamki nie uszkodziły materiału.
     
  • Do prania używamy delikatnego detergentu, w tym przypadku unikając płynu do płukania. Idealnie spiszą się produkt z linii #Milove, obejmującej produkt do prania – Milove Sport.
     
  • Zalecana temperatura prania to 30-40 stopni, a ilość obrotów nastawić na 600-800.

 

Po wypraniu kurtki w pralce należy ją wyjąć, wstrząsnąć i odwiesić na wieszak celem wyschnięcia. Aby utrzymać efekt ochrony przed wilgocią, mokrą jeszcze kurtkę warto spryskać dostosowanym do tego impregnatem.

 

 

KURTKI Z MEMBRANĄ

Na początek ustalmy, co to jest membrana.

Membrana stosowana jest w funkcjonalnej odzieży chroniącej przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Cechuje się ona cieniutką, wykonaną z teflonu warstwą kurtki, znajdującą się pomiędzy materiałem zewnętrznym a podszewką, Właściwością membrany jest wodoodporność i oddychalność. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów membran, a o ich parametrach decyduje właśnie stopień oddychalności i wodoszczelności.

 

 

A jak wyprać kurtkę z membraną ? …

 

  • Zaczynamy od zapoznania się z zaleceniami na metce.
     
  • Jeśli dopuszczalne jest pranie w pralce, należy pamiętać, aby używać dedykowanych do odzieży funkcyjnej produktów. Przykładowo specjalistyczny płyn do prania i pielęgnacji odzieży sportowej #Milove Sport. Zalecany jest on, do odzieży wykonanej z tkanin oddychających, wodoszczelnych, membranowych, bawełnianych, wiatroszczelnych, specjalistycznych. Zwykłe proszki i detergenty mogą spowodować uszkodzenie membrany.
     
  • W kurtce należy zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne, odwrócić na lewą stronę, aby nie zniszczyły tkaniny, następnie włożyć ją do pralki.
     
  • Kurtkę pierzemy bez kontaktu z innymi ubraniami.
     
  • Należy pamiętać, aby nie używać płynów do płukania.
     
  • Temperaturę nastawiamy na 30-40 stopni, a obroty na 600-800.

 

Po wypraniu, jeśli posiadamy suszarkę bębnową, wkładamy do niej kurtkę, włączając krótki program suszenia. Jeśli nie posiadamy wyżej wspomnianej suszarki, wieszamy kurtkę w przewiewnym miejscu, unikając jednak punktów nasłonecznionych. Co ważne, z dala od grzejników.

 

Jeśli chcemy, aby nasza ulubiona kurtka służyła nam przez dłuższy czas, powinniśmy zastosować się do przedstawionych powyżej zasad czyszczenia. Musimy jednak pamiętać, iż nie każdą kurtkę możemy wyprać samodzielnie, konieczne jest czytanie metek i czasami będziemy musieli skorzystać z usług pralni chemicznej.